På fredag åbner en helt ny familieaktivitet i Ulbjerg
FAMILIEAKTIVITET: På fredag får Ulbjerg en helt ny fritidsaktivitet for hele familien. Det sker, når Sine Kokholm Jensen åbner dørene til det, som hun og hendes samlever har brugt det meste af et år og en lille million kroner på at etablere - Ulbjerg Fodboldgolf.

»Det har da været en lang proces, men det har også været sjovt at skabe noget helt fra bunden, og jeg kan fra egen erfaring sige, at nu har området fået en sommeraktivitet, der er noget for hele familien,« siger Sine Kokholm Jensen, som udover fodboldgolfbanen også har investeret i en stor legeplads, stangtennis i stor størrelse, beachvolleybane og en stor overdækket terrasse, hvor det er muligt at nyde medbragt mad og eventuelt grille sine egne bøffer.
»Det betyder jo, at man faktisk kan nyde en hel dag eller aften på og ved banen, uden at det kommer til at koste en formue,« siger Sine Kokholm Jensen.

Når man har betalt sin entré - eller »greenfee«, som det hedder i golfens verden - kan man nemlig blive i området lige frem til solnedgang og gå lige så mange runder på den 18 huller store fodboldgolfbane, som man har lyst til.
Fodboldgolf kan spilles af alle.
Det kræver ingen særlige forudsætninger, og selv om spillet faktisk har en organisation i Dansk Fodboldgolf Union, der arrangerer danmarksmesterskaber, er banen i Ulbjerg først og fremmest anlagt som et tilbud til dem, der gerne vil have et par hyggelige timer med familien, vennerne, kollegerne eller hvem, det nu kunne være.
»Fodboldgolf kan vel egentlig beskrives som en blanding af fodbold, golf og minigolf, og det er altså sjovt, selvom man ikke er god til nogen af de tre dele,« siger Sine Kokholm Jensen.

Hun kan i øvrigt fortælle, at der allerede er foretaget mange bookninger via banens hjemmeside, www.ulbjerg-fodboldgolf. dk, hvor man altså kan bestille tid, men man kan sagtens komme ind direkte fra landevejen og gå sig en runde.
»Vores betalingssystem kommer til at foregå ligesom i et put & take-fiskeri, hvor man blot kommer penge i en kuvert, og så har man adgang til banen, så det er ganske enkelt,« siger Sine Kokholm Jensen.
Som allerede nævnt åbner banen for offentligheden langfredag den 22. april, men har man lyst til at se nærmere på området, kan man møde op til åbningsreception torsdag den 21. april kl. 16.
| < Forrige | Næste > |
|---|




