Bliv medlem af Ulbjerg-egnens Lokalråd, og støt dit lokalområde.
Du skal blodt indbetale de 100 kr. på
reg. nr. 9261, konto nr. 0000511382 i Sparekassen Skals.

Fremtidens Ulbjerg-Lynderup område for fuld musik

  • PDF
  • Udskriv
  • Email

 

Søndag den 22. august bliver ”Spejderklinten” ved Ulbjerg rammen om et friluftsarrangement med levende musik fra kl. 11 om formiddagen til kl. 19 om aftenen.

”Familiefestival Klinten”, som arrangementet hedder, er tænkt som en hyggelig og familievenlig begivenhed med den smukke spejderklint som rammen om masser af god underholdning. Repertoiret spænder fra Ulbjerg Skoles Kor til hovednavnet PS 12 med Anne Mette Elten i spidsen.

Lokale bands
I forhold til områdets beskedne størrelse er der mange udøvende musikere, sangskrivere og unge musikalske talenter som vil være i front på dagen.
Blandt andet kan nævnes de unge bands USD og Fuskenbuks, der spiller henholdsvis rock og reggae.
Veteraner som Rask Band, Knoldesparkerne og Mr. Smoking vil også indtage scenen med henholdsvis original rock, sange fra plovfuren og fede vokalharmonier a la 60ernes stjerneband Smokie.
Ud over de nævnte bands kan man også høre ”Byens Hotel” fra Århus der blandt spiller Kim Larsen hits med humor og festligt sceneshow. Ud over en enkelt fjandbo er musikerne gamle Viborg drenge.
Desuden spiller gruppen ”Funky Butts” som leverer en inciterende blanding af New Orleans funk, traditionel jazz og ægte gammeldags rock udsat for klaver, bas, trommer og fuld udblæsning.

Også børnenes dag
Et nyt band ”Total Tirsdag” henvender sig specielt til børn og barnlige sjæle. Gruppen har netop udgivet en sin første CD ”Total Tirsdag” i samarbejde med Børnecancer Fonden. Tekst og musik er skrevet af Mads Pugholm, der har sine rødder i Skals.

”Fremtidens Ubjerg Lynderup område”
”Familiefestival Klinten” er et delprojekt under ”Fremtidens Ulbjerg Lynderup område”, der ud over festivalen omfatter 9 andre projekter i området bl.a. en stor renovering af motocrossbanen ved Ulbjerg, multibane/petanque og motorikbane på Ulbjerg stadion, aktivitetsbane i Anlægget i Nr. Rind, tennis- og minibane ved Ulbjerg Skole, shelters på spejderpladsen ved Møllebækken, kanosejlads på fjorden og udviklingen af turismen i Ulbjerg Lynderup området.
Dette et led i markedsføringen af mulighederne for at bosætte sig i et naturskønt område med fred, ro, nærhed og mange muligheder for aktiviteter inden for sport, natur og kultur.
Alle projekter støttes af Region Midtjylland, LAG Viborg og Viborg Kommune.
”Fremtidens Ulbjerg Lynderup område” er et udviklingssamarbejde mellem landsbyerne Sundstrup, Ulbjerg og Nr. Rind.

Hygge frem for professionalisme
En netop etableret musikforening ”Klinten” forestår den praktiske afvikling af festivalen. Foreningens hovedformål er at sikre et kontinuerligt udbud af musik og kultur i bredeste forstand.
En gruppe frivillige med basis i musikforeningen har allerede de fleste ting på plads og glæder sig til dagen:
”Vi er alle glade amatører hvad angår festivals, og vi har ingen hensigter i retning af at konkurrere med den øvrige festival branche. Det skal frem for alt være en hyggelig dag for hele familien, men vi lægger stor vægt på at rammerne er i top, selvfølgelig også lyd og sceneforhold, der håndteres af professionelle folk”, udtaler Anders Norup fra gruppen.
”Skanderborg har jo allerede Danmarks smukkeste festival, men vi har intentioner om at ”Familiefestival Klinten” skal være Danmarks hyggeligste”, siger Anders Norup.
 
”Grænseoverskridende”
”Vi ser gerne, at det ikke kun er folk med tilknytning til Ulbjerg – Lynderupområdet, som støtter op om arrangementet. Især kunne vi godt tænke os et samarbejde med folk fra ” Den anden side”, som vi plejer at sige, når talen her i området er på Fjendssiden af Limfjorden” ” fortsætter Anders Norup.
”Det ville være skønt, såfremt hele Hjarbæk Fjord og Lovns Bredning kunne finde sammen om at udvikle områdets unikke muligheder for at tilbyde naturmæssige og kulturelle oplevelser til såvel lokale som turister” slutter Anders Norup.

Alle kan deltage
Billetter koster i forsalg kr. 100 for voksne, børn under 14 år er gratis. Man kan oven i købet tage cyklen sammen med børnene ganske gratis til ”Familiefestival Klinten”. Man må også gerne medbringe sin madkurv til frokosten i ”det grønne”. Madvarer kan selvfølgelig også købes på festivalpladsen, men drikkevarer skal købes på stedet.

 

 
Danish Dutch English Estonian French German Italian Norwegian Spanish Swedish

Sidste nyt

30 marts 2012

Foreninger i Ulbjerg Lynderup området

Udsendes af Ulbjerg Lokalråd. v. Kurt Johansen.… Læs mere
30 marts 2012

Der inviteres til festlig åbningsdag for projektet

  Lørdag den 14. april i Ulbjerg - LynderupEfter… Læs mere
22 marts 2012

Ulbjerg og omegn er snart klar til fest

Det store projekt »Fremtidens… Læs mere